Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan. Kuva: Leena Alérini

Ratsastuksen viikko 26: Suomen joukkue PM:issä Tanskassa ja kolme ratsukkoa GCT:ssä Tukholmassa

Juhannuksen jälkeinen kisaelämä alkaa Skaarupissa, Tanskassa, Tuhkolmassa ja monessa muussakin paikassa. Kotimaassa kisataan 8:ssa eri paikassa.

Suomalaisia kansainvälisissä kisoissa

26.-30.6. Kouluratsastus Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailut, Skaarup Fyn, DEN / LINKKI
Seniorit
Melinda Ignatius
– Hans Im Glueck
Siiri Kyrö
– Kyrö Hot Flow
Mikaela Soratie
– Invincible

Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Melinda Ignatius matkalla kohti kansainvälistä GP:tä

Nuoret
Mette Kauppila
– Shania
Anniina Kolu
– Ghana
Salli Pietarinen
– Lisbeth S

Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Ypäjällä voittanut nuori Kauppila: "Jonna on opettanut, että pitää edetä hitaasti"

Juniorit
Emily Lavola
– Placidus
Mila Pietarila
– Jonathan S
Coco Roine
– London Eye
Ulrika Salminen
– Gilmore MC

Ponit
Aino Hallasaari
– Fairytale Twilight
Iida-Maria Koponen
– Caramba
Amanda Prittinen
– Reitlan’d du Nur du B
Aino Sellman
– Don’t Call me Babe

Lapset
Pihla Pietarila
– Fortune Choice

Joukkueenjohtaja: Anu Korppoo
Valmentajat: Kikko Kalliokoski, Marko Björs

26.-30.6. Parakouluratsastus Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailu, Skaarup, DEN / LINKKI
Henkilökohtainen kilpailu
Jessica Kerttunen
- Duyou Mi, ryhmä 4
Laura Kangasniemi
- Kyrö Hot Sway, ryhmä 4
Hanne Soininen
- La Belleza, ryhmä 4

Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Pararatsastaja Jessica Kerttunen juhlavuonnaan: "Pararatsastus on ammattimaisempaa muualla Euroopassa"
Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Pararatsastaja Laura Kangasniemi:"Osalla on vamma, osalla ei. Me kaikki ollaan vain ihmisiä"

26.-30.6. Esteratsastus Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailut, Hjallerup, DEN / LINKKI
Nuoret
Jenny Aarnio- Wihuri
– Ice Tea
Anni Hjerpe
– Lipstick HX
Alina Salo
– Kiki

Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Nuorten hallikulta Jenny Aarnio-Wihurille: ”Aikamoinen matka tämä on ollut”

Juniorit
Aida Hämäläinen
- Prada de la Liniere
Jone Illi
– Its Me G
Nella Mäyrä
– Janina van het Goteringenveld
Mona Relander
– Ibeau SMH
Veera Salminen
– Pure Joy

Lapset
Isabel Olsson
– Haya
Vera Sorvoja
– Little Q M
Nita Tolonen
– Zipper
Olivia Tuomi
– Graal

Joukkueenjohtaja: Markus Backlund
Valmentajat: Sanna Backlund, Kari Nevala

CSI1*
Aida Hämäläinen
– Calico Z
Jone Illi
– Celtas Quillian
Nella Mäyrä
– Clarissa RD
Alin Salo
– Da Vinci
Nita Tolonen
– Keep Going, Manouscha van’t Steenputje

26.-30.6. Vikellys, Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailu, Hjallerup, Tanska / LINKKI
Seniorit: Anna Kivistö / hevonen Atterups Marlene II / juoksuttaja Oona Pekkala
Nuoret: Pinja Nykänen / Rumbolt / Anni Järvelä
Juniorit: Iira Vesterinen, Roosa Männistö ja Pihla Väkeväinen / Quentin Brutus / Sonja Argillander
Papu Alanko
/ Cazorro Leon / Aime Nederström-Alanko
Juniorijoukkue: AG Junior Team / Branke Sil / Anni Järvelä
Lapset: Neea Kostiainen / Laki / Anni Järvelä
Melisa Simola
/ Quentin Brutus / Sonja Argillander
Peppi Rasi
/ Nattens Anastasia / Sanna Tapojärvi-Rasi
Kaikki suomalaisosallistujat: LINKKI

27.-30.6. Valjakkoajo CAI3*-H1 Le Pin au Haras, FRA / LINKKI
Talvikki Järvinen
– Danser T, Kassander

Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Talvikki Järvinen kaksoisvoitti Pärnussa: "Kaikki toimi, autokin pelasi"

27.-30.6. Valjakkoajo CAI3*-P1 Harich, NED / LINKKI
Raisa Takkinen
- Kooihuster Harro

Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Järvinen ja Takkinen mestareiksi - Maratonin tulokset menivät uusiksi ennen tarkkuutta

27.-30.6. Kenttäratsastus CCI3*-S Luhmühlen, GER / LINKKI
Anni Huovinen
– Bonmahon Blue Grass
Anselmi Laiho
– Krogardens Tenor 3*-S / Bali 2*-S
Ann-Niina Kiviniitty-Ranta-Aho
– Madame Schnabel 3*-S / Chadwell 2*-S
Elmo Jankari
– Jagellonica, Q With the Flow 2*-S
Mikko Moisala
– Amaris, Crack’s Cajsa 2*-S
Hedwig Wikström
– Ibsen 2*-S

Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
Anni Huovinen on hollantilaisen työpaikkansa ainoa kenttäratsastaja
Sani Illi on yksi kolmesta suomalaisesta, jotka on kutsuttu hyppäämään viiden tähden GCT-kisaan Tukholmaan.
"Me sitten tajuttiin, että Suomessa ei ole meille kisoja tai sopivia valmentajia"

28.-30.6. Matkaratsastus CEI3* 140 km Barroca d’Alva, POR 
Saana Nieminen
– Balkan Rio 3* 140 km / JM Gattacca 1* 100 km
Viljami Häggblom
– Eleanor YJ2* 120 km

30.6.-7.7. Kouluratsastus CDI3* Hartpury, GBR / www.hartpuryequineevents.co.uk
Anu Sironen
– Fioretto, San Quelle / Fiori Weltino 2*

26.-30.6. Esteratsastus CSI3* Geesteren, NED / LINKKI
Jasmin Seppälä
– Kerel van het Sterrebos / Nindita YH1*/Lord Toulon 1*

27.-30.6. Esteratsastus CSI5*, ikäryhmät, Tukholma, SWE / LINKKI
Pipsa Koski
– Jumper U25-A
Veera Salminen
– Nero van de Bucxtale P
Sani Illi
– Backwoods Challenger Ch-B

27.-30.6. Esteratsastus CSI2* Kronenberg, NED / LINKKI
Anna-Julia Kontio
– Jay Jay van de Mottelhoeve /Cooper van het Heeserhof Z YH1*
Beata Breukers
– Millennium Star, My Pleasure 1*
Jenny Heinekamp
– Veyron’s Centa PS 1*/Silinde AEG YH1*

26.-30.6. Esteratsastus CSI2* Esposende, POR / LINKKI
Erika Hanhisuanto
– Merci Bien HX, Nathan

Muutokset mahdollisia, tilanne päivitetään www.ratsastus.fi Ajankohtaisiin.    
 

2) KANSALLISET KILPAILUT     

28.–30.6. Esteratsastus, Seinäjoki Horse Show 2, Finland Horse Show
Legimia Amatöörisarja, Legimia Lapsiratsastajien Cup, Racing Noviisisarja, BOWA Junioricup, Racing Trophy 5-, 6-v hevosille

28.–30.6. Valjakkoajo, Savijärvi Top Driving, Savijärven kartano, Sipoo
Valjakko Cup

29.–30.6. Kouluratsastus, Liperin Ratsastuskeskus

29.–30.6. Kouluratsastus, Koivumäki Dressage Weekend, Koivumäen talli, Salo

29.–30.6. Lännenratsastus, East Hill Ranch Show, Ääneseudun Ratsastajat
In Hand Trail, Trail Open, Ranch Trail, Ranch Riding, Western Pleasure, Western Horsemanship, Western Working Rail

29.–30.6. Esteratsastus, Oulun Ratsastajat, Äimäraution hevosurheilukeskus
Racing Noviisisarja

29.–30.6. Kouluratsastus, Yöttömän Yön kouluratsastuskilpailut, Meri-Lapin Hevospalvelu
Ponicup, Horse&Rider Junioricup

28.–30.6. Ratsastuskouluoppilaiden valtakunnalliset mestaruudet, Hämeen Ratsastajat ja Ypäjän Ratsastajat, Ypäjän Hevosopisto
Lajit ovat kouluratsastus, kenttäratsastus, parakouluratsastus ja esteratsastus.
Seuratason ratsastuskouluoppilaiden valtakunnallisiin kilpailuihin on ilmoittautunut yhteensä 584 ratsastajaa. Lähes 300 koulu-, lähes 250 este-, 50 kenttä- ja 6 parakouluratsastuksessa. Lue lisää: LINKKI  

Lähde: SRL

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi